Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Për herë të parë, një grua përfundon me sukses stërvitjen speciale të Marinës Luftarake

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për herë të parë, një grua marinse ka përfunduar me sukses trajnimin e lodhshëm 37-javor, për t’u bërë pjesë e ekuipazhit luftarak që kryejnë misionet e tyre të klasifikuara në det.

Zyrtarët e Marinës thanë se nuk do ta identifikonin gruan dhe as nuk do të jepnin më shumë detaje mbi të, pasi është një politikë rutinë ushtarake për forcat e operacioneve speciale.

Ajo ishte një nga 17 marinarët që u diplomuan të enjten. Ajo është gjithashtu e para nga 18 gratë që janë përpjekur për të fituar një punë si marinse dhe për të pasur sukses gjithashtu.

Ajo tani do të drejtohet në një nga tre ekipet speciale të anijeve të Luftës Speciale Detare.

Vetëm pesë vite, pasi grave iu hapën dyert për postet luftarake, diplomimi i marinarit shënon një nga profesionet më të vështira që një grua zotohet të bëjë.

Më shumë

spot_img
spot_img