Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Për herë të parë në historinë, BE bleu më shumë gaz nga SHBA-ja sesa nga Rusia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bashkimi Evropian për herë të parë në historinë e tij importoi më shumë gaz natyror nga SHBA sesa përmes gazsjellësit rus.

Lajmin e ka bërë me dije presidenti i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA), Fatih Birol, i cili u bëri thirrje vendeve të Bashkimi Evropian të punojë në uljen e kërkesës dhe të përgatitet për një dimër të vështirë.

albsig

“Reduktimet e fundit të mprehta të Rusisë në flukset e gazit në BE nënkuptojnë se ky është muaji i parë i regjistruar që BE importoi më shumë gaz nga SHBA sesa nëpërmjet tubacionit nga Rusia” shkroi Fatih Birol në një postim në Tëitter, duke vënë në dukje se “ulja e oferta ruse kërkon përpjekje për të ulur kërkesën në BE për t’u përgatitur për një dimër të vështirë”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img