Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Për herë të parë në 20 vjet, Euro dhe Dollari vetëm 1 cent larg barazimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Për herë të parë pas 20 vitesh monedhat Euro dhe Dollari janë vetëm 1 cent larg shkëmbimit 1:1.

Euro ka pësuar një rënie drastike gjatë ditëve të fundit ndërsa Dollari ka treguar se po forcohet si ndaj monedhës së BE-së dhe ndaj Paundit britanik.

Në kontinent ekziston frika e recesionit e nxitur nga inflacioni i lartë për shkak të pasigurisë së furnizimit me energji, si rrjedhojë e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Bashkimi Europian merrte rrethj 40% të gazit nga Rusia përpara luftës, ndërsa tani Kremlini ka ndaluar plotësisht gazin për disa shtete si dhe ka ulur me 60% furnizimin e Gjermanisë përmes Nord Stream.

Kriza energjitike po shoqërohet me një ngadalësim ekonomik ndërsa ekspertët janë skeptikë nëse Banka Qendrore Eruopiane do të mund të implementojë politika për të ulur inflacionin.

Inflacioni në Eurozonë, për herë të parë që nga 2011, qëndron në 8.6%.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img