Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
24 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Për dy javë të bllokuar në minierë, shpëtohen 11 minatorët në Kinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bfd056cad9568863262cd68497324c45

Ekipet e shpëtimit arritën të shpëtonin 11 nga 22 minatorët kinezë të cilët ishin bllokuar dhe 600 metra nën tokë për dy javë.

Mediat shtetërore raportojnë se punëtori i parë u shpëtua nga miniera e arit Hushan në provincën Shandong rreth orës 11.03 me kohën lokale (6 në mëngjes në Shqipëri), 10 të tjerët një orë më vonë, por nga një dalje tjetër. Njëri nga këta është i plagosur, por nuk dihet nëse është në gjendje të rëndë. Ishin 11 minatorë të tjerë të bllokuar në minierë, por nuk ka pasur asnjë lajm prej tyre që nga shpërthimi më 10 janar.

Një burrë me maskë, i cili dukej i paaftë për t’u ngritur, doli i shoqëruar nga ekipet e shpëtimit. Që nga shpërthimi i 10 janarit në minierën e artë Qixia në provincën lindore Shandong, ekipet e shpëtimit kanë punuar për të shpëtuar minatorë të bllokuar disa qindra metra nën tokë dhe të kërcënuar nga ngritja e ujit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img