Tirana
overcast clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
90 %
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
Mër
4 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Pentagoni: Jemi të përgatitur për sulme të tjera në Kabul. Do të evakuojmë afganët deri në minutën e fundit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka deklaruar se ushtria amerikane është e përgatitur për sulme të tjera.

“Ne ende besojmë se ka kërcënime të tjera. Në fakt, unë do të thoja kërcënime specifike, të besueshme”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Ndonëse SHBA ka një afat kohor për evakuimin e afganëve deri më 31 gusht, Kirby u shpreh se do të gjenden mënyra të tjera për t’i larguar ata nga vendi i sulmeve deri  në minutën e fundit.

Ne do të jemi në gjendje t’i largojmë të evakuuarit deri në minutën e fundit”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Gjenerali i Ushtrisë amerikane, Hank Taylor tha se në 24 orët e fundit 12,500 njerëz janë evakuuar përmes 89 fluturimeve amerikane dhe të koalicionit.

Sulmi vetëvrasës me bombë që ndodhi ditën e djeshme në afërsi të aeroportit të Kabulit la të vrarë mbi 100 persona, përfshirë 13 trupa amerikane. Përgjegjësinë e sulmeve e mori grupi ekstremist Shteti Islamik (IS).

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img