Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
35 %
8.2kmh
20 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Pentagoni gjurmon një balonë të dytë kineze, mbi Amerikën Latine

Lajme të ngjashëm

Pentagoni gjatë ditës së sotme ka deklaruar se ka parë një tjetër balonë spiune kineze, këtë herë në Amerikën Latine. Ky informacion erdhi vetëm disa orë pasi zbuloi se një tollumbace e ngjashme nga Kina po kalonte në SHBA.

Sekretari i shtypit të Pentagonit, Brig Gjenerali Pat, tha se Departamenti i Mbrojtjes ishte në dijeni të raporteve për një tjetër balonë që kalonte tranzit në Amerikën Latine. Sipas Pentagonit, nuk do të mundohen ta heqin rrëzojnë balonën në hapësirën ajrore të SHBA-së, sepse çdo shpërthim i mundshëm mund të shkaktojë lëndime civile ose dëme të konsiderueshmë pronësore.

Balona e madhe ka ndezur trazuar politikën e brendshme, drejtimin e gishtave politik dhe një krizë diplomatike ndërkombëtare, duke i lënë amerikanët në të gjithë zonën e mesme të vendit të shikojnë drejt qiellit për aparatin e bardhë lundrues.

Të premten pasdite, Ryder u tha gazetarëve se Pentagoni “do të vazhdojë të monitorojë dhe shqyrtojë opsionet”.

“Tullumbaci nuk përbën rrezik aktualisht për aviacionin civil. Nëse kjo ndryshon, FAA është e përgatitur të ndërmarrë veprime,” tha agjencia.

Më shumë