Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pendohet Presidenti i Çekisë, i kërkon falje Serbisë për bombardimin e NATO-s në vitin 1999

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti çek Miloz Zeman i ka kërkuar falje Serbisë për bombardimet e NATO-s ndaj ish-Jugosllavosë në vititn 1999, kur Zeman mbante postin e kryeministrit të Çekisë.

I njohur për afërsinë e tij me Rusinë, presidenti çek u shpreh gjatë vizitës së homologut të tij Vuçiç në Pragë se Çekia kishte kërkuar që bombardimet e NATO-s të ndaleshin, por nuk ishte marrë parasysh.

“Do të doja ta shfrytëzoja këtë mundësi për të kërkuar falje për bombardimin e ish-Jugosllavisë. E thashë këtë dhe shpëtova shpirtin tim”, tha Zeman.

Ndërkohë Vuçiç u shpreh se serbët do të jenë gjithmonë mirënjohës ndaj Zeman, pasi fjalët e tij për bombardimet nuk ishin thënë asnjëherë më parë.

Kujtojmë se NATO bombardoi Serbinë pasi këta të fundit kishin hyrë në territorin kosovar duke vrarë mijëra të pafajshëm dhe ai ishte sulmi i parë i aleancës.


Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img