Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Pelosi vizitoi Tajvanin, Kina sanksionon zyrtaren e lartë të SHBA dhe familjen e saj: Ndërhyri seriozisht në punët e brendshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kina ka njoftuar se ka saksionuar kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj pas vizitës së saj në Tajvan.

Ministri i Jashtëm Ëang Yi tha “Pelosi ndërhyrë seriozisht në punët e brendshme të Kinës, kishte dëmtuar seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, shkeli seriozisht parimin e një Kine dhe kërcënoi seriozisht paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”, thuhet në një deklaratë.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që duhet të bashkohet me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img