Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
3.1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 27 Nëntor, 2021
spot_img

Pekini hedh poshtë raportin “joshkencor” të SHBA mbi origjinën e Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“SHBA po përdor “aparatin e inteligjencës në vend të shkencëtarëve” për të përcaktuar origjinën e Covid-19, duke minuar kërkimin e vërtetë”, kështu thotë Pekini në lidhje me kërkimet e Amerikës për virusin.

Të premten, Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare të SHBA (ODNI) publikoi vlerësimin e saj se si virusi SARS-CoV-2 mund të kishte infektuar fillimisht njerëzit. Ai tha se origjina e Covid-19 nuk mund të vërtetohet kurrë plotësisht dhe se inteligjenca amerikane gjeti të besueshme si transmetimin natyror nga kafshët te njerëzit, ashtu edhe një incident rrjedhjeje laboratorike.

Duke iu përgjigjur, Ambasada Kineze në Uashington vuri edhe një herë në pikëpyetje përdorimin e “aparatit të inteligjencës në vend të shkencëtarëve” nga qeveria amerikane në kërkimin Covid-19.

“Pavarësisht se sa herë është përditësuar, i ashtuquajturi ‘vlerësim mbi origjinën e Covid-19’ i lëshuar nga komuniteti i inteligjencës amerikane nuk është aspak shkencor,” tha zëdhënësi i ambasadës Liu Pengyu. “Ajo vetëm do të minojë studimin e origjinës së bazuar në shkencë dhe do të pengojë përpjekjet globale për të gjetur burimin e virusit.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img