Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

PE voton rezolutën për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Parlamenti Europian votoi këtë të enjte me 519 vota pro, 52 kundër dhe 28 abstenim rezolutën për Shqipërinë, mbi progresin në reformat e integrimit europian përgjatë vitit 2021.

Në këtë raport, PE i kërkon Këshillit të Bashkimit Europian që të hapë me shpejtësi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë. Sipas PE, mos hapja e negociatave përbën një kërcënim serioz për politikën e zgjerimit.

albsig

spring

Këshillit të BE-së i kërkohet të marrë së shpejti vendimin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në dritën e kontekstit gjeostrategjik të luftës në Ukrainë, por në veçanti aktiviteteve keqdashëse në rajonin e  Ballkanit Perëndimor, siç është cënimi i integrimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img