Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

PE pritet të nisë HETIM për Komisionerin Oliver Varhelyi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian ka kërkuar të nisë një hetim për veprimet e Komisionerit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi.

Ka qenë deputeti holandez i Parlamentit Europian, Thijs Reuten,  i cili ka shpërndarë lajmin në Twitter, duke thënë se hetimi do të fillojë për shkak të pretendimeve, se Varhelyi po “minon qëllimisht reformat” në fushën e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në vendet kandidate për në BE.

“Komiteti mbetet thellësisht i shqetësuar nga raportet se Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin po përpiqet qëllimisht të anashkalojë dhe të minojë qendrën e reformave demokratike dhe të sundimit të ligjit në vendet kandidate për në BE.

I bën thirrje Komisionit të nisë një hetim të pavarur dhe të paanshëm – zbuluar nga Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin. A shkelin sjellja dhe politika detyrimet e Komisionerit sipas Kodit të Sjelljes për Anëtarët e Komisionit Evropian dhe Traktatit”, shkruan Royten.

Më shumë


spot_img

spot_img