Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
30 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

PE miraton Raportin për Shqipërinë: Shqetësim niveli i korrupsionit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9e4ef31045ae2dd55fee45a04c3c3145

Parlamenti Europian ka miratuar sot raportin për pesë vendet e Ballkanit Perëndimor, ndër to edhe Shqipërinë.

Raporti për Shqipërinë u miratuar me 44 vota pro, 5 kundër dhe 5 abstenim. Në Raport thuhet se Parlamenti Eurpian ka mirëpritur progresin e vazhdueshëm të Shqipërisë por nënvizohet edhe shqetësimi për nivelin e korrupsionit si dhe mungesën e efikasitetit në drejtësi.

Më herët gjatë diskutimeve është theksuar se Shqipëria do të çelë negociatat për anëtarësim në BE pasi të ketë përmbushur të gjitha kushtet.

Eurodeputetët kanë përmendur disa çështje të nxehta si negociatat me Greqinë, veçanërisht respektimin e të drejtave të pakicave në vendin tonë por edhe ndërtimet e hidrocentraleve në disa lumenj në vendin tonë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img