Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
36 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

PD raport ndërkombëtarëve për 8 Janarin: Protesta ishte e dhunshme, ngjarjet janë evidentuar edhe me video!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demokratike u ka dërguar ndërkombëtarëve një raport në gjuhën angleze për ngjarjet e 8 janarit 2022, ku mbështetës të ish-kryeministrit Sali Berisha sulmuan selinë qëndrore në Tiranë dhe tentuar marrjen e saj, por dështuan. U regjistruan akte dhune dhe disa zyrtarë të PD u dhunuan nga protestuesit.

Raporti i është dërguar të gjithë faktorëve ndërkombëtare, ambasadave, ministrive të jashtme të BE, Parlamentit Evropian, Departamentit të Shtetit etj. PD informon lidhur me vendimet e Kryesisë për përjashtimin e Sali Berishës dhe mbështetësve të tij nga partia.

albsig

spring

“Kryesia vendosi të:

1. Dënojë ashpër aktet e dhunës, gjuhën përçarëse dhe retorikën që nxisin konflikt mes anëtarëve të PD-së.;

2. Përjashtimin nga PD dhe sipas rastit nga të gjitha funksionet ekzekutive dhe nga grupi parlamentar të PD-së, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë të deputetit Sali Berisha dhe të tjerëve ish përfaqësues të PD-së. Gjithashtu ftoi përfaqësuesit e tjerë të PD-së që të distancohen publikisht nga aktet e dhunës kundër PD-së dhe veprimeve që dëmtojnë interesat e partisë elektorale apo politike të PD-së.

Gjithashtu që nga e shtuna e kaluar e 8 janarit anëtarë të Grupit Parlamentar të PD-së, të Presidencës dhe Kombëtare Këshilli që ka qenë i pranishëm gjatë një mbledhjeje në seli ose është dëmtuar fizikisht nga protestuesit si rasti i sekretarit Roland Bejko dha publikisht një dëshmi personale me të cilën u përballën gjatë asaj dite. Përmes dëshmive të tyre ata përgënjeshtruan pretendimet e Berishës se protesta ishte paqësore.

Ngjarjet janë evidentuar edhe me pamje video ku janë parë shkatërrimi i kamerave të jashtme me qëllim nga protestuesit e dhunshëm, thyerja e syzeve, përdorimi i materiale ndërtimi si shufra hekuri për të shkatërruar dritaret dhe për të thyer dyert në përpjekjet e tyre për të hyrë në katet e sipërme të shtabit të PD” thuhet ndër të tjera në raport.

Raporti i PD per Nderkombetaret by Newsbomb Albania on Scribd

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img