Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

PD, LSI dhe kandidati i Vetëvendosjes në Kolegjin Zgjdhor, kërkojnë përsëritjen e zgjedhjeve në Tiranë; Bie kërkesa e demokratëve për përjashtimin e gjyqtarëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kolegji Zgjedhor është mbledhur sot për të shqyrtuar ankimimet e Partisë Demokratike dhe Levizjes Socialiste për Integrim për zgjedhjet e 25 prillit, në qarkun e Tiranës. Bashkë me partitë opozitare, në Kolegj ndodhet dhe kandidati i pavarur Boiken Abazi.

Ky i fundit garoi në 25 prill si i kandidat i pavarur i Lëvizjes Vetëvendosje por nuk arriti të fitonte. Në KAS me herët dhe në Kolegjin Zgjedhor sot, ai kërkon që zgjedhjet të përsëriten pasi ka pasur parregullësi gjatë votimit dhe numërimit të votave.

Ndërkohë, Kolegji është shprehur në nisje të seancës së sotme dhe për kërkesën e PD, e cila dje depozitoi kërkesë për përjashtimin nga seanca të gjyqtarëve. Lërlesa për përjashtimin nga procesi të shtatë prej tetë anëtarëve është rrëzuar.

Sipas Kolegjit, pretendimi i ngritur nga PD nuk është i bazuar në ligj dhe se nuk ka asnjë arsye që shtatë gjyqtarët të përjashtohen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img