Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

PD kërkesë në Kuvend: Duam Komision Hetimor për zgjedhjet! Qeveria bleu votat me paratë e tërmetit dhe koncesioneve, përdori dhe patronazhistët

spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demorkatike përmes deputetëve të saj ka depozituar në Kuvend kërkesën për ngritjen e një Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Sipas nënkryetarit Enkelejd Alibeaj, qeveria bleu votat me paratë e tërmetit dhe të koncesioneve.

PD ka vendosur që kryetar i komisionit të jetë: Enkelejd Alibeaj dhe anëtarë: Gazment Bardhi, Oerd Bylykbashi, Sorina Koti, Ferdinand Xhaferri, Ervin Salianji dhe Kreshnik Çollaku.

albsig

Alibeaj renditi dhe disa nga çështjet kryesore ku do të fokusohet puna e Komisionit Hetimor.

– Mbyllja e pajustrifikuar e kufijve për t’u bërë të pamundur emigrantëve të disasporës për të votuar në zgjedhjet e 25 prillit

– Legalizimi i më shumë se 10.000 ndërtesave ilegale.

– Disbursimi i parakohshëm i fondit të ndihmës ekonomike, 3.5 milionë euro dhe 20.000 mijë familje të rifutura në skemën e ndihmës ekonomike.

– Punësimi i më së paku 13.000 shqiptarëve gjatë fushatës zgjedhore. Sa konvertohet në votë punësimi i 13.000 njerëzve?

– Rritja e pagës së administratës. Njerëz që nuk japin asnjë shërbim gjatë fushatës zgjedhore, përvecëse në periudhë zgjedhore përdoren si armatë elektorale që votojnë pushtetin.

– 120 milionë për asfaltin elektoral. Asfalt për t’u hedhur hi syve shqiptarëve të drobitur, rreth 120 milionë euro.

– Tenderat, koncesione, prokurime dhe kontrata me vlerë 505 milionë euro. Menjëherë pas pandemisë, u dhanë këto para, u gjetën për t’ia shpërndarë një grupi të madh njerëzish të përzgjedhur, të cilët do duhet të punonin ën fushatë për qeverinë.

-125 milionë euro para publike për paratë e tërmetit. Fatkeqët dy dimra i kaluan jashtë, ndërkohë para zgjedhjeve 125 milionë euro u shpërndanë për vota.

– Do të hetohet spiunazhi modern, qeshia mbi tortë, 910 mijë shqiptarë të spiunuar nga patronazhistët. Në dy veta, njëri ishte spiun që përdorej për zgjedhje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img