Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
3.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

PD çon në Kuvend nismën: Të ngrihet Komision i Posaçëm për rekomandimet e ODIHR për zgjedhjet, 25 prillin dhe të kaluarat

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demokratike ka depozituar sot në Kuvend një kërkesë për ngritjen e një Komisioni të Posaçëm për Reformën Zgjedhore. 10 deputetë demokratë që Komisioni të ngrihet dhe të trajtojë rekomandimet e ODIHR dhe ato të zgjedhjeve të tjera të patrajtuara.

Kërkesat e PD të depozituara në Kuvend:

1. Ngritjen e një Komisioni të Posacëm të Kuvendit për Reformën Zgjedhore.

2. Komisioni ka për detyrë hartimin e ndryshimeve kushtetuese dhe të kuadrit ligjor zgjedhor për trajtimin e rekomandimeve të raporteve të OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet e 25 Prillit 2021 dhe zgjedhjeve të mëparshme të patrajtuara, rekomandimeve të institucioneve përgjegjëse për zgjedhjeve, partive politike parlamentare dhe organizatave jofitimprurëse.

3. Anëtaësia e Komisionit formohet me pjesëmarrjen e partive parlamentare, me përbërje të barabartë mes shumicës dhe pakicës.

4. Komisioni e ushtron veprimtarinë për një afat 6-mujor nga data e miratimit të këtij vendimi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img