Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

PD akuzon Ramën: Nesër do të vendosë në mënyrë ilegjitime zëdhënësen e tij në krye të AMA-s

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Demokratike ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama, duke thënë se ai në mënyrë jo legjitime kërkon të vendosë në krye të AMA-s, zëdhënësen e tij.

AMA është një institucion i pavarur dhe sipas Vokshit, vendosja e zëdhënëses së Ramës në krye është një vendim anti-demokratik për të kapur mediat dhe lirinë e tyre.

Të shqetësuar për këtë vendim janë dhe “Reporterët Pa Kufij”, e cila vë në dukje se ky vendim po merret pa opozitën, përpara nisjes nga puna të parlamentit të ri.

LEXO EDHE: PD me tone të ashpra: Rama na ka marrë vendet në bordin e AMA-s, kërkon t’u mbyllë gojën gazetarëve që denoncojnë vjedhjen e zgjedhjeve

Reagimi i Albana Vokshit

Është koha që Edi Rama të tërhiqet nga vendimi antidemokratik për të kapur Autoritetin e Medias Audiovizive përmes zëdhënëses së tij.

Votimi i parashikuar nesër në orët e fundit të këtij parlamenti ilegjitim është kthyer në shqetësim për Reporterët Pa Kufij. Në reagimin e sotëm, organizata kryesore në mbrojtje të gazetarëve vë në dukje se ky vendim po merret pa opozitën, përpara nisjes nga puna të parlamentit të ri.

Është e papranueshme për standardet demokratike që zëdhënësja e Edi Ramës të emërohet në krye të një institucioni të pavarur, veçanërisht, kur qeveria nuk ka hequr dorë akoma nga ligji i censurës që dënon gazetarët me burg.

Nesër është dita që qeveria të tërhiqet dhe të mos i nxijë më shumë imazhit Shqipërisë si vendi ku gazetarët dënohen me burg, liria e medias është në rrezik dhe demokracia akoma më e kercënuar nga nje regjim autoritarist që qendron në pushtet me votë të vjedhur!

Më shumë

spot_img
spot_img