Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Pasojat nga tërmeti: Mega operacion i Policisë në Tiranë, mes 40 të shoqëruarve edhe zyrtarë, ndërtues dhe arkitektë (EMRAT)

Lajme të ngjashëm

Një aksion i madh policor është duke u zhvilluar këto momente në Tiranë nga sektori i krimit ekonomik.

Të paktën 40 persona janë shoqëruar deri tani në Tiranë, Farkë, Vorë dhe Kashar, ndër ta edhe zyrtarë dhe ish-zyrtarë të dyshuar se kanë abuzuar me detyrën apo kanë ndërhyrë në strukturën e ndërtimeve që kanë pësuar dëmtime pas tërmetit të 26 nëntorit.

Mes të shoqëruarve është Bardh Plaku, ish-kreu i komunës Farkë, Besnik Fuçia, ish-kryetar i Komunës së Farkës, ish-shefi i urbanistikës në Vorë, Luan Beta si dhe arkitektet A.Harxhi e Stela Maze.

Urdhër ndalimet janë firmosur nga Prokuroria e Tiranës që nisi hetimet menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit. Deri më tani janë ekzekutuar 35 urdhër ndalime, ndërsa policia po punon për identifikimin e vendndodhjes dhe shoqërimin e 5 të tjerëve.

Një operacion i ngjashëm me 17 të arrestuar, 10 prej të cilëve u lanë të lirë nga gjykata, u zhvillua pak ditë më parë në Durrës.

Lista e të arrestuarve deri tani:

Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë

Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar

Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë

Stela Maze, arkitekte

Anila Harxhi, arkitekte

Merita Kushi

Bukurije Halili

Ali Dyrmishi

Vjollca Hoxholli

Gerti Çalliku

Jani Ikonomi

Qirjako Gjergo

Naim Shehi

Ermir Çina

Adhurim Qehajaj

Gëzim Shkalla

Pëllumb Fortuzi

Xhevahir Doda

Reis Muça

Hekri Disha

Agim Eski

Faik Fejzo

Zhaneta Tagani

Muhamed Felahi

Ndoc Pepkola

Hekri Disho

dgdfgdfghdfhdh.jpg

dfgdfgdfhdfhdfh.jpg

Situata te Drejtoria e Policisë së Tiranës, familjarë të të shoqëruarve janë mbledhur pranë hyrjes


Më shumë