Pasojat e COVID-19, Italia 'goditet' në zemër të ekonomisë, 52 miliardë euro më pak konsum

Publikuar tek: rajon, më 16:51 26-03-2020 Pasojat e COVID-19, Italia 'goditet' në zemër të ekonomisë, 52 miliardë euro më pak konsum

Pasojat e koronavirusit në Itali si në të gjithë botën, nuk janë ndjerë vetëm në shëndetësi, por edhe në ekonomi.

Sipas një analize paraprake, shteti fqinj numëron 52 miliardë euro më pak, pasi sektori i prodhimit dhe shërbimeve si; tregtia, turizmi, transporti, fasonët, tesktilët, shërbimi, janë mbyllur. 75% e fabrikave tekstile janë mbyllur.

Disa zëra thonë dhe e konsiderojnë një skenar, se vendi do të fillojë të rihapet në muajin tetor.

Sektori i vetëm në rritje është sektori i ushqimit me një rritje prej 4.2% në vitin 2020 në krahasim me vitin 2019 ndërsa një kolaps pritet sidomos për transportin (-12.7%), hotelet dhe restorantet (-21.6%).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099329948425293
array(1) { ["section"]=> string(121) "pasojat-e-covid-19-italia-goditet-ne-zemer-te-ekonomise-52-miliarde-euro-me-pak-vetem-sektori-i-ushqimit-ne-rritje-200174" }