Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

‘Pasiguri dhe jostabilitet ekonomik’, ambasadorja e SHBA: Kosova nuk përfiton nga rritja e taksave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja e  Shtetetve të Bashkuara në Kosovë, Colleen E. Hyland, ka deklaruar  se Kosova nuk përfiton nga rritja e detyrimeve për anëtarë tjerë të CEFTA-s.

“Kosova nuk përfiton nga rritja e detyrimeve ndaj anëtarëve tjerë të CEFTA-s. Vetëm krijon pasiguri për bizneset dhe jostabilitet ekonomik. Më mirë është që të bëhet më shumë përpjekje për të siguruar një të ardhme më të frytshme përmes dialogut”, ka thënë ajo.

Qeveria e Kosovës ka njoftuar ditë më parë për vendosjen e tarifave prej 10 për qind në importet e Serbisë dhe Bosnjës.

Ky vendim është kritikuar nga Bashkimi Evropian, përfaqësues të së cilit i kanë kërkuar Kosovës të tërheqë këto masa.

Serbia ka importuar vitin e kaluar mallra në vlerë të 450 milionë eurove në territorin e Kosovës, ndërsa importi i produkteve të Bosnjë Hercegovinës vitin e kaluar ka prekur shifrën e 81 milionë eurove.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img