Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pasi parashikoi Covid-19, Bill Gates paralajmëron për ‘dy katastrofat e ardhshme’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0a32295334f56dce188e93c498b37bbd

Bill Gates ka paralajmëruar për dy katastrofat e ardhshme me të cilat përballet planeti pasi kishte parashikuar më parë shpërthimin e virusit shkatërrues.

Themeluesi i Microsoft tha gjatë një Ted Talk në 2015 se një epidemi do të përfshinte një virus “ku njerëzit ndjehen mjaft mirë ndërsa janë infektivë kur hipin në aeroplan ose shkojnë në një treg”.

Por Gates, tani 65 vjeç, paralajmëroi se bota nuk do të ishte e përgatitur për epideminë e ardhshme gjatë fjalimit të tij, e cila erdhi pesë vjet para pandemisë së koronavirusit, e cila tani ka vrarë 2.3 milion njerëz në të gjithë botën.

Tani gati gjashtë vjet më vonë, pioneri i teknologjisë ka thënë se ai beson se kërcënimet më të mëdha për njerëzimin në vitet e ardhshme janë ndryshimi i klimës dhe bioterrorizmi.

Duke parë prapa në Ted Talk të vitit 2015, të quajtur “Shpërthimi tjetër? Ne nuk jemi gati”, Gates tha kohët e fundit në kanalin Veritasium në YouTube: “Nuk ka ndonjë nsjesi të mirë kur iu them që unë ju paralajmërova më herët.”

Ai shtoi: “A mund të kem qenë më bindës? Ekzistojnë një numër virusesh të frymëmarrjes dhe herë pas here do të shfaqet. Sëmundjet e frymëmarrjes janë shumë të frikshme sepse ju jeni ende duke ecur përreth në një aeroplan, një autobus kur jeni infektues. Ndryshe nga disa sëmundje të tjera si Ebola ku jeni kryesisht në një shtrat spitali nga koha kur ngarkesa virale infekton njerëzit e tjerë.”

Gates atëherë ofroi mendimin e tij mbi kërcënimet kryesore ndaj botës sot.

Ai tha: “Njëra është ndryshimi i klimës. Çdo vit kjo do të ishte një numër i vdekurish edhe më i madh se sa kemi pasur në këtë pandemi.”

Ai shtoi: “Bio-terrorizmi. Dikush që dëshiron të shkaktojë dëme mund të inxhinierojë një virus dhe kjo do të thotë kosto, shansi për t’u ndeshur me këtë është më shumë sesa epidemitë e shkaktuara natyrshëm si ajo aktuale”.

Bashkëthemeluesi i Microsoft tha se njerëzit nuk kanë fuqinë për të parandaluar pandemitë në të ardhmen, por ato mund të përgatiten më mirë sesa ishte për Covid-19 “kështu që ne kurrë nuk kemi një numër të vdekurish afër asaj që kemi sot”.

Kohët e fundit, Gates sugjeroi që jeta mund të fillojë të kthehet në normalitet këtë pranverë ndërsa vaksinat Covid-19 po shpërndahen në të gjithë botën.

Ai shkroi në një postim në blog: “Edhe pse do të duhet ende të ketë disa kufizime (në tubime të mëdha publike, për shembull), numri i rasteve dhe vdekjeve do të fillojë të ulet shumë të paktën në vendet e pasura dhe jeta do të jini shumë më afër normales sesa tani”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img