Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Facebook dhe Instagram i bën ‘block’ Donald Trump-it për një periudhë pa afat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1f38b5004fd966adf1528db34cce244d

CEO i platformave të njohura sociale, Facebook dhe Instagram, Mark Zuckerberg, ka bërë me dije se ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i është bllokuar rrjeti sociale FB dhe Instagram, për dy javët e ardhshme.

Ky vendim vjen pas ngjarjeve dhe trazirave që ndodhën dje në Kapitol në Uashington. Trump bëri thirrje për protestë pasi nuk pranonte rezultatin e zgjedhjeve të nëntorit 2020.

Miliona persona dolën në rrugë madje mësynë në Kapitol, ku dhe nga përplasjet vdiqën 4 persona.

Reagimi i plotë i Mark Zuckenberg:

Ngjarjet tronditëse të 24 orëve të fundit tregojnë qartë se Presidenti Donald Trump synon të përdorë kohën e tij të mbetur në detyrë për të minuar tranzicionin paqësor dhe të ligjshëm të pushtetit te pasardhësi i tij i zgjedhur, Joe Biden.

Vendimi i tij për të përdorur platformën e tij për të falur dhe jo për të dënuar veprimet e mbështetësve të tij në ndërtesën e Kapitolit ka shqetësuar me të drejtë njerëzit në SH.B.A. dhe në të gjithë botën. Ne i hoqëm këto deklarata dje sepse gjykuam se efekti i tyre – dhe me gjasë qëllimi i tyre – do të ishte të provokonin dhunë të mëtejshme.

Pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve nga Kongresi, përparësia për të gjithë vendin duhet të jetë tani të sigurojë që 13 ditët e mbetura dhe ditët pas inaugurimit të kalojnë në mënyrë paqësore dhe në përputhje me normat e vendosura demokratike.

Gjatë disa viteve të fundit, ne e kemi lejuar Presidentin Trump të përdorë platformën tonë në përputhje me rregullat tona, herë pas here duke hequr përmbajtje ose duke etiketuar postimet e tij kur ato shkelin politikat tona. Ne e bëmë këtë sepse besojmë se publiku ka të drejtë për qasje sa më të gjerë në fjalimin politik, madje edhe në fjalimin e diskutueshëm. Por konteksti aktual tani është krejtësisht i ndryshëm, duke përfshirë përdorimin e platformës sonë për të nxitur kryengritje të dhunshme kundër një qeverie të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Ne besojmë se rreziqet e lejimit të Presidentit të vazhdojë të përdorë shërbimin tonë gjatë kësaj periudhe janë thjesht shumë të mëdha. Prandaj, ne jemi duke zgjatur bllokimin që kemi vendosur në llogaritë e tij në Facebook dhe Instagram për të paktën dy javët e ardhshme derisa të përfundojë tranzicioni paqësor i pushtetit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img