Hapësire reklamuese

Rajoni

“Pas sulmit në Banjskë është Vuçiç”, Vjosa Osmani: Ma kanë konfirmuar edhe aleatët!

Shkruar nga Newsbomb
“Pas sulmit në Banjskë është

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se prapa sulmit në Banjskë të Zveçanit ku u vra rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku qëndron presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Në një intervistë për median arabe “Al Aan” të cilën Presidenca e Kosovës e shpërndau sot në Facebook, Osmani ka thënë se i është konfirmuar edhe nga aleatët se Vuçiçi qëndron pas sulmit të 24 shtatorit.

“Këto dëshmi janë konfirmuar nga aleati ynë më i rëndësishëm, dhe janë ndarë me shtetet anëtare të NATO-s. Gjithçka çon te Vuçiqi. S’po flasim te humbja e tij e kontrollit ndaj disa bandave. Po flasim për të se ka organizuar e urdhëruar sulmet nëpërmjet bandave. E tash po mundohet t’i ikë përgjegjësisë, duke dhënë disa emra. Të gjithë e dinë, kam pritur në zyre shumë mysafirë e liderë e ma kanë konfirmuar këtë. Ka raste edhe kur i kanë thënë Vuçiqit direkt, se kanë shumë dëshmi se ai ishte pas sulmit. Është konfirmuar kjo dëshmi nga aleatë të ndryshëm”, - tha Osmani.

Osmani tha se secili shtet do të vendosë vetë se si do t’i përdorë këto dëshmi. Për hetimet vendore, ajo tha se një pjesë e tyre është publikuar dhe për tjetrën do të vendosë Policia.

“Të gjitha dëshmitë janë aty për ata që duan t’i shohin. Por, ka disa shtete që s’duan t’i përdorin e të tjerat që duan t’i injorojnë. Por, historia na ka mësuar rëndë në shumë raste, se kur autokratët mundohen të qetësohen, atëherë ata inkurajohen të bëjnë më tepër e jo më pak”, - tha Osmani.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese