Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Pas sulmit me thikë, Zelanda e Re do të fuqizojë ligjet kundër terrorit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, është zotuar se do të forcojë ligjet kundër terrorizmit, pas ngjarjes së rëndë që ndodhi dje, ku një person sulmoi me thikë 6 qytetarë duke i lënë të plagosur.

“Ne duhet të jemi të gatshëm të bëjmë ndryshimet që mund ta ndryshojnë të ardhmen”, tha ajo në një konferencë për media.

Kujtojmë që mbremjen e djeshme një person qëlloi me thikë 6 persona që ishin në supermarket, 3 prej të cilëve janë në gjendje kritike. Ishte një oficer ai që qëlloi për vdekje autorin e ngjarjes së rëndë.

Ardern, e quajti incidentin si një “sulm terrorist”, dhe paralajmëroi ndryshimet në legjislacionin kundër terrorizmit deri në fund të shtatorit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img