Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas presionit të banorëve, kryeministri Rama merr vendimin emergjent për Zharrëzën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e9d20977792671b9fb4fce61bc981d90

Greva e urisë e banorëve të Zharrëzës është ndërprerë përkohësisht, njofton Nisma Thurje.

Sipas kësaj faqeje, banorët janë njohur nëpërmjet një deputeti të Partisë Socialiste për vendimin e sapo marrë nga kryeministri Edi Rama, i cili urdhëron ngritjen e një grupi ndër-ministror për vlerësimin e situatës në këtë fshat brenda muajt janar.

Duke e konsideruar si një fitore të pjesshme, banorët e Zharrëz kanë thënë se do të ndërpresin grevën për t’i lënë kohë komisionit të punojë dhe të vlerësojë gjëndjen në terren dhe nëse ata nuk dëmshpërblehen plotësisht e nëse nuk ndërpriten shpërthimet nëntokësore të Bankers Petroleum, atëherë ata do i rikthehen protestave që do të jenë edhe më radikale.

Sot në ambientet ku po zhvillohej prej 7 ditësh greva ka qenë i pranishëm deputeti Ben Blushi dhe më pas dy deputetë të Partisë Demokratike. Petrit Vasili i LSI-së ka qenë gjithashtu në Zharrëz dhe së bashku me disa deputetë të PDIU dhe PD, ka kërkuar nga kryeministri Edi Rama ngritjen e komisionit.

Lexo edhe: Vogëlushi në Zharrëz vendos duart në kokë kur sheh pas 7 ditësh babain e tij grevist

[iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fthurje%2Fvideos%2F538725526336620%2F&show_text=0&width=400″ width=”400″ height=”560″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true” ]

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img