Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
17 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Pas përplasjeve, shtyhet data e zgjedhjeve në universitete (VENDIMI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

51052f64bb2c80f88290b94bed7af27f

Shtyhet data e zgjedhjeve në universitete si pasojë e Covid 19.

Ministria e Arsimit ka vendosur që t’i shtyjë zgjedhjet për rektor dhe për anëtarë të senatit në universitete që ishte vendosur të mbaheshin më 12 qershor.

Sipas vendimit të publikuar nga ministrja Besa Shahini zgjedhjet do të shtyhen për shkak të pandemisë së COVID 19 deri në përcaktimin e një date tjetër.

“Data e zgjedhjeve për organet drejtuese të IAL-ve shtyhet deri në një moment të dytë kur mund të sigurohet pjesëmarrje më gjithëpërfshirëse e studentëve”, ndërsa thekson se “Procesi përgatitor i zgjedhjeve duhet të vazhdojë në mënyrë që IAL-të të jenë gati të fillojnë fushatën zgjedhore menjëherë pas shpalljes së datës.

Shpresoj që ky urdhër të mundësojë kthimin e vëmendjes së udhëheqësve të arsimit të lartë publik tek planifikimi i mbylljes së suksesshme të vitit akademik për studentët. #PaktiPërUniversitetin”, mbyll njoftimin e saj Shahini.

95921744_1385152895018307_4637990605761282048_n.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img