Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
2 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Pas Peqinit, Shënkollit dhe Burrelit nis greva e urisë dhe në burgun e Rrogozhinës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c2b62b5e48bc212068afd316332f2ddc

Shumë të dënuar në burgun e Rrogozhinës janë futur në grevë urie duke iu bashkuar të dënuarve të tjera në burgjet e Peqinit, Reçit, Shënkollit dhe Burrelit.

Disa të dënuar kanë refuzuar ushqimin pavarësisht paralajmërimeve nga drejtuesit e burgut se do të izolohen nëse hyjnë në grevë, ndërkohë këta të fundit mohojnë të ketë grevë.  

Në një letër drejtuar institucioneve përkatëse edhe medias, të dënuarit listojnë një sërë kërkesash që duan t’u plotësohen. Ata kërkojnë amnisti gjithëpërfshirëse 5-vjeçare, pa asnjë kriter.

Ndërsa thonë se burgimi i përjetshëm duhet të përcaktohet dhe të jetë 20 vjet si në vendet e Bashkimit Europian, si dhe të aplikohet lirimi me kusht, pasi të kryejnë 3/5 e dënimit. Regjimin e posaçëm “41 bis” e konsiderojnë një shkelje të të drejtave.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img