Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Pas Pelosit, një delagacion me zyrtarë të lartë amerikanë shkojnë në Tajvanin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një delegacion i Kongresit Amerikan ka mbërritur për një vizitë të paparalajmëruar në Tajvan, 12 ditë pas një turneu në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Pesë anëtarë të Kongresit do të vizitojnë deri të hënën Tajvanin. Kina nisi stërvitjet e saj ushtarake më të mëdha ndonjëherë rreth Tajvanit pas vizitës së Pelosi në fillim të gushtit.

Pekini e sheh ishullin vetëqeverisës si territorin e tij renegat që duhet të ribashkohet me kontinentin.

Pelosi u bë politikania më e vjetër amerikane që vizitoi ishullin në 25 vjet gjatë paraqitjes së saj në fillim të këtij muaji.

Viziita e saj e shkurtër, por e diskutueshme, u etiketua si e papërgjegjshëm dhe irracionale nga ministri i jashtëm kinez.

Në kulmin e stërvitjeve ushtarake të Kinës, Tajvani akuzoi fqinjin e tij se po përpiqet të ndryshojë status quo-në në rajon.

Kjo është vizita e dytë brenda një muaji e nivelit të lartë në Tajvan.

Më shumë
spot_img
spot_img