Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Pas ‘OK’ nga EMA, Franca rinis vaksinimin me AstraZeneca, kryeminstri mban premtimin dhe merr dozën i pari për të ‘shuar frikën’ e qytetarëve (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7a5d4f0b8b7955e9e3978abb171c9fe6

Kryeministri francez Jean Castex, ishte ndër të parët që mori dozën e AstraZeneca, pas autorizimit nga EMA për të vazhduar me vaksinimin, pasi sipas tyre nuk ka lidhje me mpiksjen e gjakut.

Casterx tha të enjten se ai do të merrte vaksinën AstraZeneca i pari me qëllim që qytetarët të mposhtin frikën, pas shqetësimeve se vaksina shkakonte mpiksje gjaku apo trombozë.

Vaksinimi me AstraZenecan rinisi ditën e sotme në Francë, pas bllokimit nga disa vende europiane që nisi në fillim të këtij muaji. Ky proces rifilloi pas autorizimit nga Agjencia Europiane e Barnave, e cila tha se injektimi i vaksinës nuk ka lidhje me shkatimin e trompozës.

Autoritetet franceze u shprehën se këtë vaksinë do ta marrin vetëm personat mbi 55-vjeç.

Më shumë

spot_img
spot_img