Pas një viti mungesë, rishfaqet lideri i ISIS, del audio e re e  tij

Publikuar tek: bota, më 10:24 23-08-2018 Pas një viti mungesë, rishfaqet lideri i ISIS, del audio e re e  tij Lideri i ISIS

Grupi i Shtetit Islamik (IS) ka lëshuar një mesazh audio që thuhet vjen nga vetë udhëheqësi i organizatës, Abu Bakr al-Baghdadi.

Në mesazh, i pari që nga shtatori i vitit të kaluar, ai i drejtohet mbështetësve të ISIS.

Edhe pse audioja është pa datë, duket se i referohet ngjarjeve të fundit, ku flet dhe për arrestimin e pastorit amerikan në Turqi.

ISIS  ka humbur pjesën më të madhe të territorit që pati nën kontroll në  Siri dhe Irak.

"Për muxhahidët, shkalla e fitores apo humbjes nuk varet nga një qytet, apo nënshtrimit të popullsisë ndaj atij që vjedh pasuritë tona sepse ka përparësi ajrore, raketash ndërkontinentale apo bomba",  thuhet në deklaratën e tij në  audio.

Bagdadi, i cili ka vënë çmim në kokën e tij një shumë prej 25 milion dollarë, është  raportuar të jetë vrarë apo plagosur disa herë.

Më pherët këtë vit, djali i tij u tha se ishte vrarë në një operacion në krahinën siriane të Homs.

Ndërkohë rreth 20,000 dhe 30,000 militantë të ISIS mbeten akoma në dy vendet e Lindjes së Mesme sipas një raporti nga OKB.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm në Paris, 1 i vdekur 2 të plagosur
Gjermania kërkon punonjës që i mungojnë tregut, gati ligjin e ri »
Article Logic
Execution time: 0.01072096824646
array(1) { ["section"]=> string(72) "pas-nje-viti-mungese-rishfaqet-lideri-i-isis-del-audio-e-re-e-tij-131911" }