Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas një sëmundje të rëndë, ndahet nga jeta kompozitori i njohur, fitues i Grammy

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

15bbfd92bdd1a838fb7a087b94308c52

Ylli i xhazit dhe fituesi i Grammyt, Chick Corea ka vdekur në moshën 79 vjeçare.

Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije të afërmit me anë të një postimi në rrjetet sociale, ku shprehen se Corea vunate nga kanceri, që e kishte zbuluar vetëm kohët e fundit.

Në karrierën e tij, Corea fitoi 23 çmime Grammy dhe ishte artisti i katërt më i nominuar në historinë e Grammy.

“Ai ishte një burrë, baba dhe gjysh i dashur dhe një mentor dhe mik i shkëlqyeshëm për kaq shumë. Përmes trupit të tij të punës dhe dekadave që ai kaloi duke shëtitur botën, ai preku dhe frymëzoi jetën e miliona njerëzve”, thuhet në një postim.

Corea ishte një muzikant me shumë aspekte, duke punuar si kompozitor, tastierist, drejtues bendesh dhe perkusionist i rastit.

Ai ishte një pjesë e bendit të Miles Davis në fund të viteve 60 dhe u shfaq në albumet kryesore të Davis të tilla si In a Silent Way, Bitches Brew, A Tribute to Jack Johnson dhe On the Corner.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img