Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Pas marrëveshjes mblidhet këshilli politik për ‘zgjedhoren’, pritet autorizimi nga Damian Gjiknuri

spot_img

Lajme të ngjashëm

2e174c63433d71da4c1aa5d95f93351f

Pas marrrëveshjes për “Reformën Zgjedhore” aktualisht po zhvillohet takimi i parë mes këshillt politik me përfaqësues nga opozita dhe mazhoranca, të cilët do të marrin autorizimin për të vazhduar punën më tej me reformën.

Sipas konkluzioneve të arritura nga marrëveshja e firmosur 2 ditë më parë mes palëve politike, reforma duhet të përfundojë deri më 15 Mars dhe do të mbikëqyret nga përfaqësues të OSBE.

Takimi i sotëm mësohet se nuk do të jetë shumë i gjatë por pritet të jepet autorizimi nga përfaqësuesi i mazhorancës Damian Gjiknuri për të vijuar më tej me zbatimin e reformës.

Në takimin e sotëm të pranishëm janë nga PD Oerd Bylykbashi dhe LSI Petrit Vasili, me përfaqësuesin e mazhorancës, Damian Gjiknuri dhe të opozitës parlamentare Rudina Hajdari.

Siç është lajmëruar edhe më herët në këshillin politik nga opozita e bashkuar do të jenë edhe Fatmir Mediu, Vangjel Dule dhe Mesila Doda, sakaq janë ftuar edhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Më shumë

spot_img