Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas Leo Di Caprios dhe peticionit, krijohet platformë për mbrojtjen e lumit Vjosa

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një platformë për mbështetjen dhe mbrojtjen e lumit Vjosa është krijuar dhe është bërë shumë familjare për të gjithë. Tashmë tema e lumit të vetëm të egër në Europë po bën jehonë në të gjithë botën.

Ishte aktori i madh Leonardo di Caprio ai i cili bënte postime të vazhdueshme në mbrojtje të lumit Vjosa, duke apeluar në kthimit e parkut në “Park Kombëtar” në mënyrë që të mos bëhen më ndërhyrje në të.

Më pas një peticion filloi të qarkullonte në mediat sociale, ku i kërkohej çdo qytetari që të firmoste kundër ndërtimit të HEC-it në parkun e Vjosës. Ndërkohë në platformën e krijuar posaçërisht për lumin e egër të Europës shkruhet:

Jo shumë njerëz janë në dijeni të ekosistemeve lumore që rrethojnë Ballkanin në Evropë, ose vende të tilla si Shqipëria. Unë personalisht mund ta pranoj se edhe unë nuk kam menduar shumë për këtë zonë të botës në të kaluarën. Sidoqoftë, në këtë moment me kohë shumë njerëz së shpejti do të bëhen më të vetëdijshëm për Ballkanin dhe lumenjtë unikë që ai përmban. Njerëz nga e gjithë bota dhe (aq më tepër në Shqipëri) po ngrihen për të mbrojtur lumin e egër më të madh të Evropës të quajtur Vjosa. Kjo rrugë ujore e pabesueshme shkon e paprekur nga burimi i saj deri në det, duke kombinuar habitate të ndryshme dhe biodiversitetin që janë lidhur me të për mijëra vjet.

Pse njerëzit po e bëjnë këtë?

Lumenjtë evropianë në zonën e Ballkanit si Vjosa aktualisht janë të kërcënuar. Lumenjtë do të digjen dhe të paktën 2,796 hidrocentrale janë planifikuar të ndërtohen në vitet e ardhshme – zakonisht me ndihmën e bizneseve perëndimore dhe kredive sipas Riverwatch , të cilët janë një shoqëri për mbrojtjen e lumenjve. Siç mund ta imagjinoni, natyra e planeve të tilla të projektit janë jashtëzakonisht shkatërruese për natyrën dhe ka shumë të ngjarë të prishin shumë ekosisteme; duke kërcënuar të gjithë biodiversitetin që rrethojnë këto sisteme të egra lumenjsh. Filmi Vjosa Forever nga Patagonia më poshtë ilustron luftën e vazhdueshme për të siguruar një të ardhme për këtë sistem lumor të paçmuar, nga faktorë kontribues të tillë si pasiguria politike dhe lakmia oportuniste te shpresa dhe ambicia për krijimin e një Parku Kombëtar Vjosa (i pari i këtij lloji në Evropë).

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img