Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Pas kritikave, Tik Tok premton rregulla të forta dhe heqjen e videos të vetëvrasjes

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ec4bde92860ae88dd0650217400f2b9a

Aplikacioni TikTok po përpiqet të heqë klipe që tregojnë një burrë duke vrarë veten.

Pamjet, të cilat kanë qarkulluar në rrjetet sociale prej disa ditësh, janë shpërndarë gjithashtu në Twitter, Facebook  dhe Instagram. 

Ekspertët e Tik Tok thanë se do të ndalonin llogaritë që ngarkonin në mënyrë të përsëritur këto klipe.

Paralajmërimi :

“Sistemet tona kanë zbuluar dhe shënjuar automatikisht këto klipe për shkeljen e politikave tona ndaj përmbajtjes që shfaq ose promovon vetëvrasjen” .

“Ne i vlerësojmë anëtarët e komunitetit tonë që kanë raportuar përmbajtje dhe i kemi paralajmëruar të tjerët kundër shikimit, përfshirjes ose ndarjes së videove të tilla në çdo platformë, për respekt të personit dhe familjes së tyre.”

Facebook i tha BBC News: “Ne e hoqëm videon origjinale nga Facebook muajin e kaluar, ditën kur ajo u transmetua dhe kemi përdorur teknologjinë e automatizimit për të hequr kopjet dhe ngarkimet që nga ajo kohë.

“Mendimet tona mbeten me familjen dhe miqtë e Ronnie gjatë kësaj kohe të vështirë.”

Disa njerëz kanë transmetuar vetëvrasjet e tyre në Facebook Live që nga fillimi i tij në 2015. Facebook gjithashtu është përballur me kritika që Instagram ndan përmbajtje duke shfaqur vetë-dëmtimin dhe vetëvrasjen.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img