Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas helmimit lideri opozitar rus Navalny niset drejt Moskës, mediat e huaja raportojnë se ai mund të arrestohet sapo të zbresë në aeroport

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9da63ff3dd2dab2aa287a8a5223f52a1

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny ka udhëtuar nga Gjermania drejt Rusisë, pasi qëndroi disa muaj në spital pas helmimit.

Mediat ruse kanë paralajmëruar se ai mund të arrestohet në momentin që do të mbërrijë në Moskë.

“Unë, të arrestohem? Unë jam i pafajshëm”, tha Navalny për gazetarët para se të hipte në avionin e kompanisë Pobeda.

Navalny qëndroi gjashtë muaj në Gjermani ku mori trajtim mjekësor pasi u helmua. Ai ka fajësuar autoritetet ruse për helmimin.

Autoritetet ruse kanë paralajmëruar Navalny mund të përballet me burgim pasi humbi një afat të shërbimit të burgut në dhjetor për të raportuar në një zyrë në Moskë.

Shërbimi i burgut e akuzon atë për shkelje të kushteve të vendosura pas një dënimi për përvetësim, për të cilin ai mori një dënim me kusht. Ai gjithmonë e ka dënuar çështjen si të motivuar politikisht.

Veçmas, komiteti hetimor rus ka nisur një çështje të re penale kundër tij për akuza mashtrimi në lidhje me transferimin e parave tek OJQ-të e ndryshme, përfshirë Fondacionin e tij Anti-Korrupsion.

Navalny ka pohuar se Putin po bën gjithçka që mundet për të ndaluar që kundërshtari i tij të kthehet duke trilluar raste të reja kundër tij.

Mediat e lajmeve nga e gjithë bota u mblodhën në aeroportin e Berlinit për të regjistruar largimin e aktivistit nga Gjermania, por kanalet televizive federale ruse dhe agjencitë e lajmeve po injorojnë kthimin e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img