Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Pas Gjermanisë dhe Belgjikës, përmbytet Kina, 12 persona humbin jetën dhe 100 mijë qytetarë evakuohen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shiu i rrëmbyeshëm ka shkaktuar përmbytje të mëdha në pjesë të Kinës qendrore, duke i detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të lënë stacionet dhe rrugët të zhytura.

Më shumë se 10.000 banorë të provincës Henan janë evakuuar në strehimore pas reshjeve “rekord” të reshjeve. Mediat e huaja bëjnë me dije se deri më tani 12 persona në qytetin e Zhengzhou kanë humbur jetën, ndërsa disa të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Nga pamjet e mëposhtme shihet sesi rrugët janë mbushur me ujë. Ekziston gjithashtu frika se një digë në provincën Henan mund të shembet, pasi u dëmtua nga stuhitë e fundit dhe kjo do të sillte katastrofë për qytetin dhe banorët.

Kujtojmë që pak ditë më parë një stuhi e tillë përfshiu Gjermaninë dheBelgjikën, ku me dhjetra qytetarë humbën jetën.

Më shumë

spot_img
spot_img