Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Pas Francës, edhe Belgjika shtrëngon masat anti-Covid-19, kryeministri tregon kur do të hapen baret, restorantet dhe kinematë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3be8fa43e41525d277b323022f1d252d

Pas Francës, edhe Belgjika ka vendosur të forcojë masat anti-Covid për të parandaluar përhapjën e koronavirusit. Ky vendim u mor me synimin për të hapur ekonominë në muajin Maj.

Kryeministri Alexander De Croo në një konferencë për shtyp tha se një rritje e rasteve pritej në Mars, por rritja ishte më e shpejtë se sa u parashikua, veçanërisht në shkolla dhe vendet e punës.

“Është e qartë se kemi javë vendimtare përpara. Koronavirusi nuk është zhdukur”, tha ai në një konferencë shtypi.

Sipas medieve të huaja De Croo tha se po pezullonte planet për të lejuar sportin amator nga 1 Prilli. Pas pesë muaj kufizimesh bllokimi, Belgjika ka plane për të rihapur restorantet, baret, palestrat dhe kinematë më 1 Maj. Ai u bëri thirrje qytetarëve të kufizojnë kontaktet e tyre dhe të vendosin masa të reja përpara dhe gjatë pushimeve të Pashkëve në shkollë dy-javore. Infeksionet mesatare ditore janë rritur në 3,266, një rritje prej 34% nga java e kaluar dhe numra nuk janë parë që nga fillimi i një vale të dytë në tetor.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se varianti i parë i identifikuar në Britani kishte rreth 69% të rasteve pozitive në dy javët e fundit. Mbrëmjen e djeshme Parisi dhe 16 rajone të tjera të Francës u futën në karantinë pas rritjes së ndjeshme të infektimeve. Shkollat do të qëndrojnë të hapura sipas masave të fundit, por të gjithë dyqanet jo të domosdoshme do të kërkohet të mbyllen. Izolimi do të zgjasë për një mua

 

Më shumë

spot_img
spot_img