Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas dyshimeve për mpikje gjaku dhe komplikacione të tjera, reagon Boris Johnson: S’ka arsye për ndalimin e vaksinimit me AstraZeneca, bëjeni!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d74e7c452f020f67ceae91e30dc8dbd9

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka këmbëngulur se vaksina e Oxfordit, AstraZeneca është e sigurt dhe se qeveria e tij është e sigurt për përdorimin e saj si pjesë e vazhdueshme e shpërndarjes.

Zëdhënësi zyrtar i kryeministrit tha: Vaksina e Oxford, AstraZeneca mbetet e sigurt dhe efektive dhe ne nxisim këdo që kërkohet të paraqitet për të marrë një vaksinë, për ta bërë këtë.

“Nuk kishte asnjë provë që mpiksjet e gjakut kanë më shumë gjasa të ndodhin pas vaksinimit”, shtoi zëdhënësi.

Ndërsa i pyetur sot nëse ai mund t’i siguronte njerëzit se vaksina është e sigurt, z. Johnson ka thënë: Po unë mundem.

Ai shtoi se Mbretëria e Bashkuar ka “një nga rregullatorët më të ashpër dhe me përvojë në botë dhe ata nuk shohin asnjë arsye për të ndërpritni programin e vaksinimit”.

Një deklaratë e tij vjen pasi Holanda u bë vendi i fundit që pezulloi përdorimin e vaksinës për shkak të shqetësimeve në lidhje me efektet anësore të mundshme.

Kujtojmë që përshirë Gjermaninë sot, më herët edhe Norvegjia, Islanda, Danimarka, Hollanda, Irlanda, Luksenburg, Estonia, Letonia, Lituania, Austria, Italia, Tajlanda e kanë pezulluar vaksinën AstraZeneca.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img