Tirana
broken clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
75 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
23 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Pas dyshimeve mbi efikasitetin e saj, kompania “AstraZeneca” ndryshon emrin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pasi e gjithë bota ngriti dyshime mbi sigurinë e saj “AstraZeneca” ka marrë vendimin drastik.

Kompania ka ndryshuar emrin dhe tani do të quhet  “Vaks-Zevria”. Agjencia Europiane për Barnat e miratoi ndryshimin javën e kaluar, ndërsa kompania anglo-suedeze që e prodhon atë, tha se nga vaksina do të ndryshojë vetëm paketimi.

albsig

Përdorimi i kësaj vaksine kundër Covid-19 u ndalua disa javë më parë nga disa vende të ndryshme pasi u ngritën dyshimet se mund të shkaktojë trombozë te personat të cilët e marrin atë.

Kanadaja u bë vendi më i fundit që pezulloi përkohësisht përdorimin e vaksinës.

Agjencia Europiane për Barnat ka sugjeruar që imunizimi me vaksinën e kompanisë “AstraZeneca” të kryhet pas konsultimit paraprak me mjekun, “Vaks-zevria” mbetet efikase kundër Covid-19  për personat mbi 18 vjeç.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img