Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
51 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
18 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Pas dy vitesh hetime nga KPK, konfirmohet në detyrë prokurorja Elsa Miha

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) shpalli vendimin e konfirmimit në detyrë të prokurores Miha të enjten më 11 shkurt.

Prokurore prej 17 vitesh, Elsa Miha u paraqit e vetme në seancën dëgjimore përballë trupës së drejtuar nga Suela Zhegu, me relatore Genta Tafa Bungo dhe anëtar Lulzim Hamitaj. E pranishme në seancë ishte edhe vëzhguesja ndërkombëtare, Elka Ermenkova.

Prokurorja Elsa Miha e Prokurorisë së Tiranës e nisi me disavantazh procesin e vetingut, pasi Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive i konsideronte disa prej deklarimeve të saj si të pasakta dhe të rreme. Por hetimi 2-vjeçar i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit i rrëzoi si të pabazuara konstatimet e ILDKPKI-së, ndërsa në seancën dëgjimore të zhvilluar mëngjesin e së martës, Mihës iu kërkuan shpjegime shtesë për një huamarrje prej 18,500 eurosh si dhe balancat negative të dy viteve në vlerën totale të 658 mijë lekëve, raporton Birn.

Shpjegimet e Mihës duket se bindën trupën gjykuese për konfirmimin e saj në detyrë. Miha disponon një pasuri familjare në vlerën 6.3 milionë lekë.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img