Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
30 %
5.1kmh
0 %
Mar
1 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 25 Janar, 2022

Pas dorëheqjes së Kurz, Austria zgjedh kancelarin e ri, ministri i Brendshëm kandidat për postin e rëndësishëm

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Popullore në pushtet e Austrisë (ÖVP) zgjodhi këtë të premte ministrin e Brendshëm Karl Nehammer si kandidatin kryesor për kancelarin e ardhshëm të vendit. Vendimi u mor në një takim të kryesisë së partisë së qendrës së djathtë në Vjenë.

Ky vendim vjen një dite pasi shefi aktual i partisë Sebastian Kurz, i cili është i përfshirë në një skandal korrupsioni, njoftoi se do të largohej nga posti dhe politika. Tani do t’i mbetet presidentit të Austrisë që të pranojë nominimin e Nehammer dhe ta betojë atë, por kjo është kryesisht një formalitet.

Sebastian Kurz mbajti postin e kancelarit të Austrisë midis dhjetorit 2017 dhe majit 2019 dhe për herë të dytë nga janari 2020 deri në tetor, përpara se të detyrohej të largohej për skandalin e korrupsionit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img