Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Pas disa vitesh Covid-19 mund të bëhet si ftohja e zakonshme, ja çfarë thotë studimi më i ri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b1df2fef9d7f0cfdf073f65c91a5bcef

Shkencëtarët kanë zhvilluar disa studime lidhur me koronavirusin dhe kanë dalë në konkluzione të ndryshme.

Sipas një studimi më të fundit, koronavirusi mund të bëhet si një grip i zakonshëm pas disa vitesh, nisur kjo nga vaksinimi masiv i cili mund të ndikojë në atë cikël natyror.

 “Ky tranzicion mund të zgjasë nga disa vjet në disa dekada në varësi të shpejtësisë së përhapjes së patogjenit”, raporton Jennie Lavine, studiuese në Universitetin Emory dhe kolegët e saj, në revistën Science.

Pandemia e Covid-19 prek më shumë të moshuarit, sepse trupat e tyre nuk janë mësuar që të luftojnë viruse të reja, siç janë trupat e fëmijëve.

Pasi të ketë qarkulluar për njëfarë kohe, koronavirusi aktual mund të kthehet si një grip i zakonshëm.

Studimet e përgjigjes imune të trupit tregojnë se imuniteti që mund të bllokojë plotësisht infeksionin “zbehet shpejt”.

Virusi mund të ngulitet përgjithmonë në popullatën e njerëzve dhe sapo ekspozimi të jetë fillimisht që në fëmijëri, mund të jetë si një grip i zakonshëm.

Më shumë

spot_img
spot_img