Hapësire reklamuese

Bota

Pas Britanisë, ky vend regjistron viktimën e parë nga varianti “Omicron”

Shkruar nga Newsbomb
Pas Britanisë, ky vend regjistron viktimën e parë nga varianti

Gjermania ka konfirmuar viktimën e parë me variantin e ri të Covid-19, Omicron. Lajmi u bë me dije nga Instituti gjerman për Sëmundjeve Infektive, Robert Koch. Viktima i përket gjinisë mashkullore, midis moshës 60 dhe 79 vjeç.

Në Gjermani deri më tani janë raportuar 810 raste me Omicron. Edhe në Britani janë shënuar viktima nga ky variant, i cili përhapet shumë lehtë.

Britania ka regjistruar viktimën e parë më 13 dhjetor, ndërsa tani po përballet me një numër të madh të rasteve të infektuara me variantin “Omicron”, i cili ka njohur përhapje të gjerë edhe në Europë pas shfaqjes për herë të parë në vendet e Afrikës së Jugut.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese