Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Pas Britanisë, ky vend regjistron viktimën e parë nga varianti “Omicron”

Lajme të ngjashëm

Gjermania ka konfirmuar viktimën e parë me variantin e ri të Covid-19, Omicron. Lajmi u bë me dije nga Instituti gjerman për Sëmundjeve Infektive, Robert Koch. Viktima i përket gjinisë mashkullore, midis moshës 60 dhe 79 vjeç.

Në Gjermani deri më tani janë raportuar 810 raste me Omicron. Edhe në Britani janë shënuar viktima nga ky variant, i cili përhapet shumë lehtë.

Britania ka regjistruar viktimën e parë më 13 dhjetor, ndërsa tani po përballet me një numër të madh të rasteve të infektuara me variantin “Omicron”, i cili ka njohur përhapje të gjerë edhe në Europë pas shfaqjes për herë të parë në vendet e Afrikës së Jugut.


Më shumë