Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

Pas AstraZenecës, një tjetër vaksinë ka shkaktuar mpiksje gjaku

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas vaksinës AstraZeneca edhe vaksina Johnson&Johnson ka shkaktuar mpiksje gjaku te personat të cilët e kanë marrë dozën e kësaj vaksine.

Rregullatori i barnave të Bashkimit Europian ka filluar të rishikojë dhe njëherë sigurinë e kësaj vaksinë për të vlerësuar më pas rastet e mpiksjes së gjakut te personat  që u vaksinuan me Johnson&Johnson.

Ka qenë vetë Agjencia Europiane e Barnave ajo e cila bëri të ditur katër rastet e personave të cilët kishin pësuar trompozë.

Agjencia shtoi se po i hetonte këto raste dhe më pas do të vendoste nëse veprimi rregullator mund të jetë i nevojshëm, i cili zakonisht konsiston në një azhurnim të informacionit të produktit.

Një nga rastet ndodhi gjatë studimit klinik dhe tre rastet e tjera ndodhën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img