Pas arrestimit të motrës së Al Bagdadit në Turqi, Erdogan ofertë SHBA: Ju japim Al Bagdadin, na jepni Fethullah Gulen-in

Publikuar tek: bota, më 13:46 05-11-2019 Pas arrestimit të motrës së Al Bagdadit në Turqi, Erdogan ofertë SHBA: Ju japim Al Bagdadin, na jepni Fethullah Gulen-in Fethullah Gulen

Pas arrestimit të motrës së ish-kreut të ISIS, Al Bagdadi, në Turqi, presidenti turk i ka bërë ofertë SHBA-së, të shkëmbejë motrën e liderit të ISIS me Fethullah Gulen.

Gulen akuzohet nga Erdogan, si organizatori i grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, në vitin 2016.

‘Fethullah Gulen është po aq i rëndësishëm për Turqinë sa udhëheqësi i Isis, Abu Bakr al Bagdadi, ishte për Shtetet e Bashkuara’, ka deklaruar presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan.

 

Kush është Fethullah Gulen dhe pse e do Turqia?

Lexo këtu:

 https://www.newsbomb.al/kush-eshte-armiku-erdoganit-fethullah-gulen-11197

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « SHBA, FBI arreston të riun 27 vjeçar, planifikonte të kryente sulm mbi një sinagogë
Tragjedi në kufirin SHBA-Meksikë/ Vriten dhe digjen të gjallë 9 gra dhe fëmijë të familjes mormone »
Article Logic
Execution time: 0.010578155517578
array(1) { ["section"]=> string(135) "pas-arrestimit-te-motres-se-al-bagdadit-ne-turqi-erdogan-oferte-kembimi-shba-se-ju-japim-al-bagdadin-na-jepni-fethullah-gulen-in-184785" }