Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Pas 7 vitesh, nisin punimet për restaurimin e shtëpisë së At Gjergj Fishtës, monument kulture i kategorisë së II-të

spot_img

Lajme të ngjashëm

8f6712e4c6acce181dc31e95e518e27f

Kanë nisur sot pas më shumë se 7 vitesh punimet për restaurimin e plotë të shtëpisë së At Gjergj Fishtës.

Shtëpia ku Fishta jetoi periudhën e hershme të jetës së tij është monument kulture i kategorisë së II-të dhe nga sot ka nisur restaurimi i plotë i saj. Punimet do t’i përmbahen konfiguracionit origjinal të ndërtesës, në të gjithë elementët e saj: në dyer, dritare, dysheme, tavane druri, shkallë, parmakë, çati, madje edhe në oborre.

Nisjen e punimeve sot e ka parë nga afër dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti, e cila mban kështu premtimin e dhënë disa kohë më parë, se shtëpia e Fishtës do të restaurohej plotësisht. Këtë premtim e kanë bërë për 7 vite me radhë paraardhës të ministres Margariti e zyrtarë të tjerë, por ato s’nisën asnjëherë.

Shtëpia e At Gjergj Fishtës është pjesë e “Itinerarit Fishtian”, një rrugëtim në stacionet e jetës së Homerit shqiptar.

Më shumë

spot_img