Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas 5 vitesh, Turqia dhe Greqia rinisin sot bisedimet në Stamboll

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1d746252794fefee044081899898008a

Pas 5 vitesh, Greqia dhe Turqia rinisin sot bisedimet. Takimi do të zhvillohet sot në orën 11:00 në Stamboll.

Diplomatët në lidhje me takimin shprehen se rindërtimi i besimit do të jetë i vështitë dhe pse ky rifillim nisi me vendimin e Turqisë, e cila tha se do të ndalonte kërkimet e saj për gaz në ujërat e diskutueshme.

Bisedimet mund të hapin rrugën për një vizitë të afërt në Turqi nga udhëheqësit e Bashkimit Evropian dhe të ftohin  mosmarrëveshjeve e gjëra të Ankarasë me BE-në.

Të dyja palët thonë se ekziston vullneti politik për të përmirësuar marrëdhëniet.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img