Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pas 3 javësh vaksinat kundër Covid-19 mund të ndryshohen, paralajmërimi i shkencëtarit për variantet e reja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d8fb362b636409ae4b065345d23dfdd3

Një shkencëtar ka thënë se në tre javët e ardhshme vaksinat e koronavirusit mund të ndryshohen për të shkaktuar imunitet kundër variante të reja.

Profesori Robin Shattock, një shkencëtar i Kolegjit Imperial të Londrës, i cili po punon për të dhëna përforcuese, tha se ekspertët mund të përshtatnin me shpejtësi goditjet aktuale nga koronavirusët e rinj.

Ai shtoi se antitrupat e shkaktuar nga goditjet e bazuara në virusin e vjetër do të ishin akoma të efektshëm në parandalimin e sëmundjeve serioze, nëse dikush kap një variant të ri.

Profesori Shattock po drejtonte provat e një vaksine Covid-19, por i braktisi ato muajin e kaluar pas përhapjes së llojeve të reja të koronavirusit. Shkencëtarët kanë frikë se variante të reja, të cilat mund të përmbajnë dhjetëra mutacione potencialisht të rrezikshme, mund të jenë në gjendje të shmangin imunitetin e shkaktuar nga vaksinat dhe ndoshta të shkaktojnë ri-infeksion ose sëmundje serioze.

Ekspertët kryesorë të No10 janë më të shqetësuar për variantin e Afrikës së Jugut, i cili ka shkaktuar një fushatë testimi derë më derë në të gjithë Anglinë dhe lloji brazilian që ka shkaktuar alarm ndërkombëtar.

Të dy variantet Kent dhe ai i Afrikës së Jugut tashmë ndajnë një mutacion, të quajtur N501Y, i cili bën që virusi të përhapet më shpejt. Dhe nëse ky mutacion, i quajtur E484K, ngjitet gjithashtu, variantet mund të bëhen jashtëzakonisht të ngjashme.

Sipas mediave të huaja, E484K ka të bëjë me shkencëtarët sepse ndryshon formën e proteinave të jashtme të virusit në një mënyrë që e bën të vështirë për trupin ta njohë atë nëse është mësuar vetëm të kërkojë versione të vjetra të virusit pa mutacion.

Duke folur për kërcënimin, Profesori Ravi Gupta, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Kembrixhit, tha: “Numri i sekuencave aktualisht është i ulët, megjithëse mbikëqyrja e zgjeruar po ndërmerret nga PHE. Mund të ketë më shumë raste atje duke pasur parasysh se sa transmetim i lartë ka qenë. Ne duhet të vazhdojmë vaksinimin dhe të heqim transmetimin.”

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img