Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Pas 2 dekadave Rusia shkurton shpenzimet ushtarake, ja arsyeja

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sanksionet perëndimore dhe recesioni i gjatë detyruan ushtrinë ruse të zvogëlojë shpenëzimet për 20% vitn e kaluar.

Sipas një raporti të Institutit Ndërkombëtar për Paqen, kjo është tkurrja e parë në pothueajse dy dekada.

“Pavarësisht se Rusia tregoi muskujt ushtarakë në të gjithë botën, me aneksimin e Krimesë në vitin 2014, me mbështetjjen e separatistëve në lindje të Ukrainës dhe me përfshrijen e saj në luftën në Siri që në 2015, Moska është e detyruar të shkurtojë shpenzimet ushtarake, në një mënyrë që iv ë në dyshim operacionet e ardhshme”, thuhet në raport.

Gjithashtu në raport thuhet se kjo ështëtkurrja e parë e shpenzimeve ushtarake të Rusisë që në vitin 1998, kur ekonomia ruse ka kolapsuar.

Më shumë

spot_img