Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

Pas 167 ditëve në hapësirë, 4 austronautët kthehen në Tokë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas 167 ditësh në hapësirë, katër austronautët janë kthyer përsëri në Tokë.

Anija e krijuar nga SpaceX ka kthyer në Tokë katër astronautë nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë angencia amerikane e Hapësirës NASA.

Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi kanë arritur në Gjirin e Meksikës në 3:00 të mëngjesit, me orën lokale.

Ata janë kthyer me të njëjtën anije të cilën e shfrytëzuan për të shkuar në hapësirë në nëntor të vitit 2020.

Ky mision ka qenë më i gjati dhe kthimi i austronautëve ishte planifikuar për më 29 prill por është shtyrë për shkak të erërave të mëdha.

SpaceX planifikon të realizojë një mision privat në Hapësirë në muajin shtator, dhe një tjetër me astronautë të NASA-s në tetor.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img